Twoje źródło słońca

O witaminie D

Witamina D jest nietypową witaminą, gdyż przypisuje się jej działanie podobne do hormonu

Naturalnym źródłem witaminy D dla człowieka jest działanie promieni słonecznych na ludzką skórę, w której produkowana jest witamina D. Odpowiednie natężenie i regularna ekspozycja ludzkiej skóry na światło słoneczne (promienie UV) wystarcza by pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminę D. Nasz siedzący tryb życia – przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach,  niewielka ilość ruchu na świeżym powietrzu, ale też używanie kremów z filtrem UV, nie pozwalają na dostateczną produkcję witaminy D przez organizm. Nie bez znaczenia jest również strefa klimatyczna, w której mieszkamy.

Badania przeprowadzone kilka lat temu w Polsce na dużej grupie dorosłych Polaków wykazały, że niedobór witaminy występuje u 90% tej grupy. Podobne badania były wykonywane w innych krajach, gdzie niedobór tej witaminy w populacji jest również wysoki.

Wyprodukowana dzięki słońcu „własna” witamina D czy też witamina pochodząca z suplementacji zewnętrznej magazynowana jest w ludzkim organizmie i uwalniana do postaci aktywnej wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna. W metabolizmie witaminy D uczestniczą wątroba oraz nerki.

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wchłanianie w układzie pokarmowym poprawia jakość oleju, w którym jest rozpuszczona. Do najlepszych nośników tej witaminy należą tak szlachetne oleje roślinne jak olej z krokosza barwierskiego, czy olej lniany.

Witamina D uczestniczy w bardzo ważnych procesach ludzkiego organizmu, takich jak: utrzymanie zdrowych kości, wpływa na właściwe funkcjonowanie mięśni, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz wiele innych.

Od ok. 10 lat witamina D jest jednym z najbardziej popularnych tematów prowadzonych badań klinicznych. Zostały wykazane powiązania niedoboru tej witaminy z różnymi chorobami, począwszy od układu krwionośnego do chorób nowotworowych.

Zgodnie z zaleceniami grupy ekspertów z 2013 roku witaminę D dawkuje się w następujący sposób: